لوگو یکتا راپل

یکتاراپل / مقالات /

دلایل اهمیت عایق کاری نما قدیمی ساختمان

آب بندی نما قدیمی ساختمان

آب بندی مناسب هر نوع ساختمان، اعم از قدیمی و نوسازاست که موجب جلوگیری از ورود نم و رطوبت به درون ساختمان می‌شود. البته که عایق کاری نما قدیمی ساختمان امری واجب است. در گذشته اغلب ساختمان‌های قدیمی از دیوارهایی قطور ساخته می‌شدند که جنس اکثر آن‌ها سنگ، خشت خام یا آجر بوده است.

گاهی برخی خانه و عمارت‌های قدیمی با قدمت 100 الی 150 سال را مشاهده می‌کنید که همچنان سالم و پابرجا هستند، این در حالی است که بسیاری از ساختمان‌های نوساز و با عمر کوتاه، بسیار زود دچار فرسایش  می‌شوند. بررسی این موضوع می‌تواند اهمیت مصالح و شیوه به کارگیری آن‌ها را یادآوری کند.

در ادامه ما از سایت یکتا راپل ارائه دهنده خدمات آب بندی نما در شمال کشور به بررسی آب بندی نمای قدیمی ساختمان می‌پردازیم.

عایق کاری نما قدیمی ساختمان

یکی از مواردی که موجب فرسایش ساختمان می‌شود آب بندی ناقص ساختمان و نما است. به عبارتی هنگامی که مصالح نسبت به آب حساس باشند، آب از بخش‌های مختلفی به درون ساختمان نفوذ می‌کند.  برای عایق کاری نما قدیمی ساختمان‌ باید ابتدا نمای ساختمان را مورد بررسی قرار دهیم.

در ادامه به بررسی دو نوع از نمای ساختمان که بیشتر در شمال کشور استفاده می‌شوند و نیاز به آب بندی دقیق و اصولی دارند را بررسی می‌کنیم:

 • ساختمان‌های آجر نما: در ساختمان‌های آجر نما با گذشت زمان شاهد تغییر رنگ در آجر هستیم. البته نفوذ نم و رطوبت یکی دیگر از عوامل تغییر رنگ در این نوع نما ساختمان است. ورود نم و رطوبت از طریق نما به درون ساختمان موجب خرابی رنگ یا کاغذ دیواری می‎شود. همچنین طبله کردن، آسیب رسیدن به برخی از لوازم منزل مانند تابلو و قابل عکس هم امکان پذیر است. در صوت مشاهده چنین مواردی باید هرچه سریع‌تر نسبت به آب بندی نما ساختمان اقدام کرد.

 

 • آب بندی نما سیمانی: باران‌های اسیدی یکی از عوامل نفوذ رطوبت به ساختمان است. با عایق بندی ساختمان های سیمان نما از ورود نم به ساختمان جلوگیری کنید. از مزایای آب بندی ساختمان حفظ دمای درون منزل است. برای آب بندی از انواع چسب‌های مناسب این کار می‌توان استفاده کرد.

آب بندی نما قدیمی ساختمان در شمال کشور توسط تیم یکتا راپل

چسب های مناسب آب بندی عبارتند از:

 • چسب سیلیکون
 • چسب پلی اورتان
 • چسب اکریلیک

از سه مورد ذکر شده به راحتی می‌توان در عایق بندی نمای قدیمی ساختمان استفاده کرد. اما باید توجه داشت که آب بندی یا عایق کاری امری است که به دقت و حوصله فراوان نیاز دارد. به همین خاطر باید از یک تیم حرفه‌ای درخواست انجام آب بندی را داشته باشید.

همان‌طور که می‌دانید آب بندی ساختمان به دو شیوه کلی با طناب و بدون طناب صورت می‌گیرد. در عایق بندی نما قدیمی بدون داربست لازم است باتوجه به طول و عرض ساختمان نصب داربست صورت گیرد. البته استفاده از داربست تنها در مورد ساختمان‌هایی کاربرد دارد که، ارتفاع زیادی نداشته باشند. مسئله قابل تامل درباره نصب داربست جهت آب بندی نما ساختمان‌های قدیمی  صرف نظر از هزینه بالای اجرای آن، امکان آسیب رساندن به بنا است. این احتمال موجب می‌شود بسیاری از صاحبین املاک قدیمی از عایق کاری نما صرف نظر کنند. اما از آنجا که روش دیگری جهت آب بندی نما وجود دارد، چرا صرف نظر از عایق کاری!

عایق کاری نما قدیمی ساختمان در شمال کشور بدون داربست

آب بندی نما قدیمی بدون داربست

آب بندی نما در ساختمان‌های قدیمی اغلب به صورت با طناب و توسط راپل کار انجام می‌گیرد. در این روش احتمال بروز آسیب به بنا به حداقل ممکن می‌رسد و کار با سرعت بالاتر و هزینه کمتری انجام می‌پذیرد.

بنابراین مزیت‌های آب بندی به صورت راپل را می‌توان به شکل زیر نام برد:

 • سرعت بالای انجام کار نسبت به روش بدون طناب (داربست)
 • کاهش هزینه نهایی
 • دقت بالاتر

عایق کاری نما قدیمی ساختمان چه مزایایی دارد؟

 • ایجاد ظاهر زیبا: گذشت زمان موجب تغییر نمای ساختمان می‌شود. این تغییر اغلب در اثر آلودگی هوا و به خصوص نم و رطوبت فراوان است. جهت آب بندی از روش‌های گوناگونی استفاده می‌شود که انتخاب آن براساس نوع نمای ساختمان صورت می‌گیرد. جهت آب بندی ابتدا باید به تمیز کردن سطح نما رفع چربی و مواردی که به نما متصل است پرداخت. با رفع آلودگی ازسطح، نما زیبایی گذشته خود را به دست آوده و با اعمال عایق کاری بر آن، نما برای مدتی طولانی حفظ خواهد شد.
 • کاهش مصرف انرژی: وجود درز و شکاف در ساختمان‌های قدیمی مسئله‌ای کاملا طبیعی است، عایق کاری موجب می‌شود تا شکاف‌های احتمالی پوشانده شوند و در نتیجه دمای درون منزل حفظ شده و نیازی به استفاده بی‌رویه از سوخت گاز و برق نباشد.
 • جلوگیری از خرابی و سقوط نما ساختمان: بارش باران، برف موجب نفوذ در نما ساختمان شده و از مقاومت آن‌ها می‌کاهد. هنگامی که از مقاومت مصالح کاسته شود و احتمال سقوط و ریزش نما بالا می‌رود، علاوه بر این سقوط احتمالی مصالح خطری جدی برای عابرین و ساکنان محسوب می‌شود! به همین دلیل باید هرچه سریع‌تر نسبت به عایق کاری نما قدیمی ساختمان اقدام کرد.

مزایای آب بندی نما ظاهری ساختمان قدیمی

انواع روش های عایق کاری نما قدیمی ساختمان

در زیر برخی از مواد یا همان متریالی که برای آب بندی نما استفاده می شود را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • آب گریز کننده‌ها بر پایه آب: از پراستفاده‌ترین مواد جهت آب بندی نما است که اتفاقا قابلیت استفاده براغلب نما مانند: نما سیمانی، سنگی، بتن و حتی کاهگل را دارند. همانطور که از نام این مواد مشخص است، در اثر استفاده از آن‌ها نفوذ آب به درون سطح تقریبا غیر ممکن می‌شود. از دیگر مزایای آب گریز کننده‌های آب جلوگیری از کپک‌زدگی و رشد جلبک، مقاومت در برابر اشعه فرا بنفش و ایجاد ظاهری براق برای نما ساختمان است.

 

 • آب گریز کننده‌ها بر پایه حلال: احتمالا نام مواد نانو را بسیار شنیده‌اید. نانو بر پایه حلال است و تقریبا از آن می‌توان بر روی تمامی سطوح استفاده کرد. خاصیت خود تمیز شوندگی درسطوح مختلف یکی از ویژگی‌های بارز مواد نانو است که جهت آب بندی نما قدیمی ساختمان به کار می‌رود. برای استفاده از موادنانو باید در ابتدا سطح کار را از آلودگی های احتمالی پاک کنید و دقت کنید سطح کار کاملا خشک باشد. ذکر این نکته گفتی است که جهت اطمینان خاطر می‌توان از دو یا چندلایه مواد نانو بر نما ساختمان استفاده کرد.

 

روش‌های متداول آب بندی نما قدیمی ساختمان

موارد گفته شده تنها دو روش جهت آب بندی نما قدیمی ساختمان بود. روش‌های دیگری همچون استفاده از انواع چسب پلی اورتان و سیلیکونی، رنگ های مخصوص آب بندی از دیگر موارد جهت آب بندی است. استفاده از مواد گفته شده جهت عایق بندی نما قدیمی بدون داربست میسر است.

به طور کلی آب بندی یکی از واجبات ساختمان سازی است که در اغلب موارد نیاز به تمدید مجدد دارد، اما آب بندی و عایق کاری نما قدیمی ساختمان امری ضروری و مهم در شهرهای پربارش و دارای آب وهوای مرطوب محسوب می‌شود.

حفظ مصالح، افزایش ایمنی ساختمان، صرفه جویی در انرژی مصرفی و کاهش هزینه‌های ناشی از آن مواردی است که در اثر آب بندی رقم می‌خورد.

نتیجه گیری نهایی

همانطور که در مطالب بالا خواندید آب بندی نمای ساختمان های قدیمی به دلیل فرسایش نما و یا حتی درزگیری قدیمی نما از اهمیت بالایی برخوردار است. نفوذ آب به بین نمای این ساختمان‌ها می تواند باعث تخریب یا سقوط نما شود. 

این مشکلات بیشتر در شهرهای پرباران و مرطوب به خصوص در شمال کشور بسیار محسوس است. به همین دلیل تیم یکتاراپل با تجربه چندین ساله در زمینه آب بندی نما در شمال کشور آماده ارائه خدمات از این دست است.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های موجود در سایت یکتا راپل برای دریافت مشاوره در مورد آب بندی بدون داربست ارتباط برقرار کنید.

جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *