توسط morteza / پیچ و رولپلاک / 0 نظر

نور پردازی نمای ساختمان و روشهای مختلف اجرای آن

نور پردازی نمای ساختمان و روشهای مختلف اجرای آن

ساختمان ها عناصر مهمی در شهر هستند که نقش پر اهمیتی در ایجاد و شکل گیری حال و هوای فضا شهری دارند. برخی از ساختمان ها ممکن است در ایجاد یک دورنمای زیبای شهری عنصر مهمی به شمار روند و گاه حتی به نمادی از یک شهر تبدیل شوند. بدیهی است اهمیت آنها در شب نیز کمتر از روز نیست. ویژگی های فرمی، جنس ، بافت و رنگ ساختمان ها می تواند به کمک نورپردازی بارز شود. نورپردازی نما در یک ساختمان در صورتی موفق خواهد بود که نه تنها ظاهر زیبایی را به نمایش بگذارد، بلکه ساختمان را با توجه به نقش آن در منظر و یا فضای شهری احیا کند.

در نورپردازی باید به رنگ نور و شدت تابش آن توجه کرد. نوری که برای مزین نمودن نما در بیرون از ساختمان به چشم می خورد نباید وارد ساختمان شود زیرا در این صورت آرامش ساکنین را خدشه دار خواهد کرد. نورپردازی هدفمند یک نورپردازی ایده آل است زیرا تمرکز آن بر یک هدف مشخص است و با اشاعه آن به فضای اطراف ناهنجاری بصری ایجاد نمی کند. نکته ای که در نورپردازی باید بدان توجه ویژه معطوف گردد برقراری تعادل بین رنگ نور با رنگ مصالح به کار رفته در بنا است زیرا در این صورت هارمونی در فضا به چشم می خورد و نور با مکانی که بر آن تمرکز نموده سازگار خواهد بود. نکته بسیار مهم دیگر در زمینه نورپردازی توجه به جنبه معماری مکان مورد نظر است. گاهی ّاوقات نورپردازی برای تاکید بر قوس ها و آرک ها، مناره ها، مجسمه ها و … مورد استفاده قرار می گیرد، از این رو توجه به کانون نورپردازی بسیار اهمیت دارد. یکی از راه های نورپردازی ساختمان های ساده با روشی کم هزینه تعبیه نوارهای یلاستیکی متشکل از لامپ های ال ای دی است. از این روش می توان برای ساختمان هایی که از جذابیت لازم برخوردار نیستند استفاده نمود. این نوارها تنها الگوی منظمی از ساختمان را به نمایش می گذارند.

در دنیای مدرن امروز که معماران و طراحان به دنبال ایده های نوین و خلاقانه هستند نورپردازی را می توان با طرح های بی نظیر اجرا نمود. زمانی یک نما جذاب و زیبا به نظر می رسد که نورپردازی آن متمایز بوده و در حد متعادل و هماهنگ با فضا انجام شده باشد. انواع لامپ با تنوع بالا در بازار موجود است که هر کدام دارای زیبایی منحصر بفرد می باشند. نکته ای که در انتخاب این لامپ ها باید بدان توجه نمود میزان مصرف انرژی آنهاست. لامپ مناسب نورپردازی باید از مصرف انرژی پایین اما بازدهی بالا برخوردار باشد تا بتواند روشنایی لازم را برای نمای بنا فراهم نماید. برخی از چراغ های مخصوص نما دارای قاب هستند که این قاب از انتشار نور به فضاهای اطراف جلوگیری نموده و نور چراغ را به سمت هدف مشخصی هدایت می کند.

چه زمان نورپردازی نما متولد شد؟

پس از جنگ جهانی اول در یک بروشور شرکت جنرال الکتریک (شرکتی که ادیسون از موسسان آن بود) به این نکته اشاره کرده بود که با نور مناسب می‌توان ویژگی‌های یک بنا را با شکوه و زیبایی بیشتری نشان داد. سال ۱۹۳۰ در منهتن آمریکا اولین نورپردازی نما صورت گرفت و سپس این ایده به سرعت گسترش یافت و منهتن به همین دلیل بعدها به شهر نورانی معروف شد.رشد هنر نورپردازی در اروپا به دو علت گسترش یافت: پیشتازی در مُد و رشد ظرفیت تولید الکتریسیته. در اروپا تمرکز بیشتر بر روی ظرافت و ریزه‌کاری بیشتر از آمریکا وجود داشت و دلیل آن وجود ساختمان‌های تاریخی و تمدن قدیمی‌تر در اروپا بود. یک اتفاق مهم تاسیس انجمن نورپردازی در سال ۱۹۶۹ بود. یکی از اهداف این انجمن جلب توجه عمومی به طراحی نورپردازی بود. این انجمن امروزه افراد حرفه‌ای را برای نمایش خصوصیات منحصربفرد سازه‌ها گرد هم آورده است و یکی از اهداف آن رشد سلیقه سازندگان و طراحان شهری با کاربرد نور در بناها می‌باشد.

تاثیر نورپردازی نمای ساختمان بر مصرف انرژی

یکی از مهمترین مسائل در نمای ساختمان در شب استفاده از رنگ های مناسب متریال است
اگر چه این رنگ ها می توانند در طول روز جلوه زیبایی به ساختمان ببخشند اما در شب مشکلات زیادی به وجود می آورند و می توانند حتی باعث از بین رفتن زیبایی نمای ساختمان در شب شوند. از این جهت توجه به نمای ساختمان در شب تاثیر بسیار زیادی بر نورپردازی نمای ساختمان دارد. رنگ نامناسب متریال باعث می شود تا از نورپردازی های قوی تر برای نما در شب استفاده شود که این مصرف انرژی را به میزان زیادی بالا می برد. برای مثال استفاده از سنگ ساختمانی با رنگ های قرمز , سیاه , طوسی و فیلی می تواند نورپردازی در شب را با مشکل مواجه نماید و امکان ترکیب نورهای مختلف در نورپردازی نمای ساختمان وجود ندارد از این رو طراح ناچار است از نورپردازی قوی تری استفاده نماید. که باعث افزایش مصرف برق و انرژی و کاهش چشم اندازهای زیبا در نمای ساختمان می شود. امروز بخش زیادی از هنر و سلیقه طراحان صرف نورپردازی نمای ساختمان در شب می شود و معمولا این کار  توسط تیم ترکیبی، طراحان، معماران، متخصصین نورپردازی و مهندسین نقشه کشی انجام می شود. تا زیبایی ساختمان صد چندان شده و در طول شب همچون نگینی بدرخشد.

 اصطلاحات متداول در نورپردازی نمای ساختمان 

سایه روشن

تغییرات بافت سطح متریال و تضادهای آن می تواند سایه روشن ایجاد نماید و بیننده درک عمیق تری از متریال خواهد داشت. برای ایجاد سایه روش منبع نوری در نورپردازی نمای ساختمان بسیار اهمیت دارد و نقش اساسی بازی می کند. در این روش با تغییر موقعیت منبع نور در نورپردازی نمای ساختمان می توان ویژگی های بافت سطح متریال را با درجات مختلف نمایش داد.

بازتاب سطح

بازتاب سطح ناشی از روش های نورپردازی نمای ساختمان است که می توانند ذهنیت بیننده را از متریال به کار رفته شکل دهد. یک سطح صاف و صیقلی بهتر می تواند نور را بازتاب دهد اما با وجود تاثیرات محیطی باز هم شاهد بازتاب نور تیره از این سطوح هستیم. از سطوح ناهموار می توان بازتاب پخشی را به دست آورد که باعث بازتاب نور در همه جهات می شود. سنگ ساختمانی ناهموار و حفره دار و ساب نخورده می تواند چنین بازتابی را ایجاد نماید.

رنگ

نوری که به هر جسم برخورد می کند و جذب آن می شود رنگ آن را مشخص می نماید.طیف نور مرئی رسیده از اجسام به چشم انسان را رنگدانه های سطح آن مشخص می کنند و رنگ های تیره تر بیش از رنگ های روشن نور را به خود جذب می نمایند و پر رنگ تر دیده می شوند.انتخاب رنگ مناسب نور در نورپردازی نمای ساختمان بسیار اهمیت دارد.

انتقال نور

نور می تواند از میان اجسام و مواد شفاف عبور کند و ترکیبات داخلی این مواد روی میزان و کیفیت نور انتقال یافته می تواند اثرگذار باشد. یکی از متریالی هایی که می تواند در نمای ساختمان نور را از خود عبور دهد سنگ مرمر است.

روشهای مختلف نور پردازی:

نور پردازی کامل

این نوع نورپردازی منجر به روشن شدن کل بنا می شود و با استفاده از پروژکتورهایی که در اطراف بنا قرار گرفته اند اجرا می گردد. نوری که با این روش در فضا پخش می شود می تواند از طریق پنجره ها و درب های شیشه ای وارد ساختمان شود، از این رو نورپردازی کامل برای نمای ساختمان های مسکونی و هتل ها مناسب نیست و بیشتر برای تاکید بر نمای مکان های تاریخی اعمال می شود.

نورپردازی منطقه‌ای یا تاکیدی

اگر می‌خواهید بنا نقشی ماندگار در ذهن بیننده به جای بگذارد این نوع نورپردازی مهم‌ترین نوری هست که باید از آن بهره ببرید. پنجره‌ها، ستون‌ها و بالکن‌ها مناطقی هستند که با تاکید بر روی آن‌ها هارمونی کلی بنا به نمایش در می‌آید. نور تاکیدی یا منطقه‌ای همانطور که از نامش پیداست بایستی یکی از جنبه‌های بنا را بیشتر از باقی به یاد مخاطب بیاورد. به عنوان مثال، با تاکید بر روی ستون‌های ساختمان، بلندی و استحکام بنا را به مخاطب القا می‌نمایید. توان لامپ‌های به‌کار رفته کم الی متوسط است و محل نصب عموما بر روی خود نما می‌باشد. می‌توانید از وال واشرهای LED برای این منظور بهره ببرید.

نورپردازی پس زمینه

نورپردازی پس زمینه به منظور متمایز نشان دادن و جدا نمودن بنا از محیط پیرامون است. این محیط می تواند شامل درختان و یا ساختمان های دیگر باشد. با استفاده از نورپردازی پس زمینه، ساختمان مانند یک تصویر برجسته در پس زمینه ای تیره به چشم می آید.

نورپردازی پر زرق و برق

ساختمان‌های تجاری، تفریحی و مراکز خرید بایستی بسیار ویژه و متمایز به نظر بیایند. با قرار دادن چراغ‌های رنگی، تک‌رنگ و دینامیک ساختمان متمایز از سایر ساختمان‌ها به نظر خواهد آمد.این روش برای فضاهای شهری مانند پل‌ها و محل تقاطع اتوبان‌ها نیز کاربرد دارد و چهره شهر را جذاب‌تر می‌نماید. رشد تکنولوژی LED منجر به ساخت انواع نورهای رنگی در ابعاد بسیار متنوع گردیده، ولیکن بی‌دقتی در زمینه انتخاب رنگ یک اثر زیبا را به یک ساختمان معمولی بدل می‌سازد. مطالعه معانی رنگ‌ها در هر پروژه امری واجب در راستای کاربرد صحیح رنگ در نورپردازی می‌باشد.

نورپردازی با نئون فلکسی

نورپردازی با نئون فلکسی یا انعطاف پذیر با استفاده از رشته لامپ های ضد آب LED صورت می گیرد. این نورپردازی نمای ساختمان را متفاوت نشان می دهد و ساختمان مانند یک طرح سه بعدی دیده می شود. ریسه های LED قسمت های مختلف بنا و خطوط افقی و عمودی آن را از سایر قسمت ها جدا می کند.

اجرای نور پردازی نمای ساختمان، توسط متخصصین خدمات راپل ( راپل کار ) انجام می گیرد. اگر در استان البرز و شهر کرج و استان تهران برای نور پردازی نمای ساختمانتان به دنبال راپل کار هستید، گروه یکتا راپل با بهترین کیفیت و کمترین زمان و معقول ترین هزینه، در خدمت شماست. از دیگر خدمات گروه یکتا راپل در زمینه ی کار در ارتفاع بدون نیاز به داربست پیچ و رولپلاک سنگ نما ، شستشوی نمای سیمانی و سنگی، شستشو و تعویض نمای شیشه ای، نصب انواع لوله در ارتفاع، رنگ آمیزی نمای ساختمان و ..می باشد.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *