یکتاراپل
توسط morteza / پیچ و رولپلاک / 0 نظر

نماشویی (شست و شوی نمای ساختمان)

نماشویی (شست وشوی نمای ساختمان)

نماشویی را می توان عضوی از خدمات نظافتی ساختمان دانست که برای شستشوی سطح نمای ساختمان به وسیله ابزار و متد ها و مواد مخصوص نماشویی استفاده می شود. نمای ساختمانها از المانهای بسیار مهم در زیبا نمودن جلوه شهر است. لذا باید به زیباسازی و پاک نمودن آنها از آلودگی ها توجه خاصی مبذول داشت .نماشویی یا همان شستشوی نما، سهم عمده ای در زیبایی بخشی و آراستگی ساختمان دارد. از دیدگاه زیبائی شناختی هرچه نمای بیرونی یک سازه یا ساختمان تمیزتر باشد، آن سازه و مجموعه زیباتر، جذاب تر و چشم نوازتر خواهد بود. به دلیل آلودگی بیش از حد هوا و وجود باران‌های اسیدی و آلوده، به مرور زمان لایه ای از مواد اسیدی و خوردنده روی سطوح جمع شده و باعث کثیف شدن آن می‌شود. جنس این لایه‌ها می‌تواند از اکسید نیتروژن، اکسید سولفور، اسید کربنیک و اسید نیتریک و … باشد که اگر به موقع شسته نشوند علاوه بر زشت شدن نمای ساختمان و سازه‌ها با نفوذ به لایه‌های زیرین باعث از بین رفتن تدریجی آنها می‌شوند. شستشوی نما ی ساختمان علاوه بر زدودن آلودگی و زیباتر کردن ساختمان، نقش مهمی در عمر و دوام نمای ساختمان دارد.

خدمات نماشویی
خدمات نماشویی

خدمات نماشویی چیست؟

 

 کلیه اقدامات و روش های گوناگونی که برای پاک کردن دوده، گرد و غبار، شوره و زنگ آب(نما دچار حالت قهوه ای می شود ) بکار گرفته می شود را خدمات نماشویی گویند.برای اینکه نمای ساختمان خود را بشویید باید از افرادی استفاده کنید که در این کار حرفه ی هستند و کارشان را بخوبی بلد می باشند چرا که ممکن است استفاده از افراد غیرحرفه ی، آسیب ها و خسارت های را به همراه داشته باشد از جمله خسارت های جانی و مالی.گروه یکتا راپل متخصص در امر نماشویی و با استفاده از افراد حرفه ای در امر راپل، در خدمت مردم عزیز استان البرز و شهر کرج و استان تهران می باشد.

عوامل تاثیر گذار بر نماشویی چیست؟

 

ارتفاع ساختمان یک عامل تاثیر گذار بر هزینه نماشویی می باشد و همچنین در مدت زمان اتمام کار نیز تاثیر می گذارد.

عامل تاثیر گذار دیگر نوع نما می باشد و اینکه نما از چه نوعی است، یک عامل مهم برای تیم اجرائی می باشد.

نوع جنس نما بسته به نوع جنس نمای ساختمان متد ها و روش های گوناگونی بکار گرفته می شود تا سطح نما آسیب نبید و بتوان کیفیت زیادی را در خدمات

بدست آورد.

دلایل شستشوی نما (نماشویی)

– هنگام انجام عملیات بنایی، معمولا نمای ساختمان به علت پاشیده شدن انواع ملاتها یا قیر و آسفالت کثیف می شود بهتر است این آلودگی ها قبل از استفاده از ساختمان، از سطح نما گرفته شود. درمواردی که جرم روی نما کم و سطحی باشد، می توان با استفاده از آب و سنباده غیر سیمی یا مویی و در مواردی سنگساب دستی سطح را سایش داده و تمیز کرد. لکه های قیر را می توان تراشید. این کار بهتر است هنگام صبح که هوا خنک تر است انجام شود. اثرات باقی مانده قیر را می توان با خمیری که از ترکیب ” تالک” و یا ” گل مهل” یا حلالی همچون ” تولوئن ” و یا ” تری کلروراتیلن ” و یا ” جوهرهای معدنی” به دست می آید، پاک نمود. پس از خشک شدن خمیر، آن را با برس از سطح نما می تراشیم. همچنین می توانیم پارافین را روی محلی که قیر به صورت مذاب و لکه بر سطح آجرکاری نشسته است، بکشیم و لکه ها را پاک کنیم.  – لوله های بخاریهایی که گالوانیزه نیستند، در اثر نفوذ آب باران و برف، زنگ آبه قهوه ای رنگی در سطح نما ایجاد می کنند. این لکه ها را با آغشته نمودن محل به محلول پارافین، می توان از بین برد.

نماشویی
نماشویی

– شوره سفید رنگ در سطح نماهای آجری به علت جذب آب توسط آجر و بیرون زدن نمکهای موجود در آن ظاهر می شود. رطوبت موضعی مانند ترکیدگی لوله در خاک و دیوار نیز ممکن است باعث ایجاد شوره گردد. درصورتیکه مقدار شوره کم باشد می توان آن را توسط جارو یا برس تمیز کرد. اگر حجم شوره زیاد باشد، آن را چند بار به وسیله آب و به کمک جارو می شوییم. اگر توسط آب موفق به تمیز کردن نما نشدیم، می توانیم با اسید رقیق (اسید فلوئوریدریک مخلوط شده با آب به نسبت ۱۰ درصد) و برس سیمی، شوره ها را از سطح نما پاک نماییم. در شهرهای بزرگ به علت وجود دود در هوا، سطوح نمای ساختمانها دوده گرفته و تغییر رنگ می دهد. اگر این دوده چرب نباشد، با جارو و گردگیری می توان آن را تمیز کرد. ولی اگر چرب باشد، با توجه به میزان چربی آن از اسیدهای با غلظتهای مختلف برای تمیز کردن آن استفاده می کنیم. پس از برطرف شدن دوده، فورا باید سطح نما را با آب بشوییم. غلظت اسید باید به اندازه ای باشد که سطح آجرکاری و یا سنگهای آهکی دچار خوردگی نشود. – رشد خزه ها بر دیوار نیز از دیگر مشکلاتی است که در سطح نما ایجاد می شود. این خزه ها باید زدوده شوند، زیرا پیشروی ریشه های فرعی در بندهای آجرکاری، باعث لق شدن و جا به جایی آجرها می شود. علاوه بر این، وجود حشرات و باکتریها لابه لای خزه ها نیز مشکلات دیگری را ایجاد می کند. – نماهای رنگ آمیزی شده بر اثر مرور زمان، تغییر رنگ داده و یا بی رنگ می شوند. در این حالت، باید دوباره آنها را رنگ آمیزی نمود. – زنگ فلزات مانند آهن و مس سطح نما را نازیبا می کند. برای پاک کردن زنگ آهن، محلول اسید فسفریک را با سمپاش و یا برس به سطحی که قبلا خیس کرده ایم، می زنیم و با برس نرم دیگری بر روی آن می کشیم و بلافاصله آن را با آب شستشو می دهیم.

– نقاشی و شعار نویسی دیواری با رنگهای روغنی نیز جلوه نازیبایی به نمای ساختمان می دهد. اگر جرم روی نما زیاد باشد یا نما به رنگ روغنی آغشته باشد و یا روی آن دیوارنویسی انجام شده باشد، برای تمیز کردن آن، از روش تمیز کردن مکانیکی و سند بلاست استفاده می کنیم. در این روش، باید فشار ماسه به حدی باشد که در نما خلل و فرج ریز ایجاد نکند. معمولا این روش برای نماهایی که مصالح سخت دارند (مانند سنگ کاریهای تزئینی) مفید است.

– دوده قهوه ای و سیاه که از دودکش بخاریها بوجود می آید، صحنه زشتی در نما ایجاد می کند. این لکه ها را می توان با آب گرم و مواد پاک کننده مانند صابون شست. چنانچه دوده چرب باشد، با دو تا سه بار شستشو با آب و صابون، تمیز می شود. ولی اگر دوده بسیار چرب باشد، می توان از گل ” مهل” یا ” تالک” و یا ” تری کلروراتیلن” خمیری تهیه کرد و بر سطح لکه گذاشت و پس از خشک شدن، سطح مذکور را با برس تراشید و چربی غلیظ را از آن گرفت.

از دیگر خدمات یکتا راپل در زمینه ی نماشویی:

شستشوی نمای آجری (نماشویی آجر)

شستشوی شیشه های نما و شستشوی نمای شیشه ای ساختمان با راپل

شستشوی نمای کامپوزیت (نماشویی) با راپل

شستشوی نمای سنگی و سیمانی (نماشویی)

گروه یکتا راپل در زمینه ی انواع کار در ارتفاع از قبیل نماشویی در خدمت مشتریان عزیز می باشد.

 

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *