نماشویی یکتا راپل

نماشویی در کرج نماشویی در تهران

نماشویی چیست؟

نماشویی
نماشویی

نماشویی یا شستشوی نما، تمیز کردن شیشه‌ها و دیگر قسمت‌های نمای سازه‌های شهری است. نمای ساختمان می‌تواند شامل مصالح مختلفی شامل سازه اصلی نما، بخشی از طراحی معماری نما یا مانند پنجره‌ها، به عنوان عناصر تأمین نور ساختمان باشد. نماشویی ساختمان می‌تواند به صورت دستی یا با استفاده از انواع ابزارهای مختلف شستشو و دسترسی انجام شود. فناوری‌های نسبتاً جدیدی برای مکانیزه کردن این عملیات رشد و بکار گرفته می‌شود.

نماشویی یا همان شستشوی نما، سهم عمده ای در زیبایی بخشی و آراستگی ساختمان دارد. از دیدگاه زیبائی شناختی هرچه نمای بیرونی یک سازه یا ساختمان تمیزتر باشد، آن سازه و مجموعه زیباتر، جذاب تر و چشم‌نوازتر خواهد بود. به دلیل آلودگی بیش از حد هوا و وجود باران‌های اسیدی و آلوده، به مرور زمان لایه ای از مواد اسیدی و خوردنده روی سطوح جمع شده و باعث کثیف شدن آن می‌شود. جنس این لایه‌ها می‌تواند از اکسید نیتروژن، اکسید سولفور، اسید کربنیک و اسید نیتریک و… باشد که اگر به موقع شسته نشوند علاوه بر زشت شدن نمای ساختمان و سازه‌ها با نفوذ به لایه‌های زیرین باعث از بین رفتن تدریجی آن‌ها می‌شوند. شستشوی نما ی ساختمان علاوه بر زدودن آلودگی و زیباتر کردن ساختمان، نقش مهمی در عمر و دوام نمای ساختمان دارد.

خدمات نماشویی چیست؟

کلیه اقدامات و روش های گوناگونی که برای پاک کردن دوده گرد و غبار زنگ آب نما دچار حالت قهوه ای می شود بکار گرفته می شود را خدمات نماشویی گویند.

عوامل تاثیر گذار در خدمات نماشویی چیست ؟

 ارتفاع ساختمان یک عامل تاثیر گذار بر هزینه نماشویی می باشد و همچنین در مدت زمان اتمام کار نیز تاثیر می گذارد.

عامل دیگر نوع نما می باشد و اینکه نمای ساختمان از چه نوعی است یک عامل مهم برای تیم اجرائی می باشد.

نوع جنس نما یک عامل تاثیر گذار دیگر بر خدمات نماشویی است. بسته به نوع جنس نمای ساختمان متد ها و روش های گوناگونی بکار گرفته می شود تا سطح نما آسیب نبید و بتوان کیفیت زیادی را در خدمات بدست آورد.

نماشویی (شستشوی نما) سنگ گرانیت، تراورتن، مرمر بروش سیستم دسترسی با طناب راپل

برای شستشوی نمای ساختمان، سنگ تراورتن و سنگ مرمر و گرانیت بهترین راه و روش شستشو,شستشوی سنتی یعنی با ابر و مواد شوینده و واترجت می باشد.

نماشویی ساختمان‌ها در گذشته با زدن داربست همراه بود، اما امروزه کار در ارتفاع به روش راپل جایگزین مناسب و ایمنی نسبت به داربست و بالابر ها میباشد.

برای از بین بردن جرم بر روی این نوع سنگها (تراورتن,گرانیت,مرمر) دستگاه واترجت به تنهایی کارآیی ندارد.

زیرا وقتی سنگ گرانیت یا تراورتن و یا مرمر جرم میگیرد معنای آن این است که مدت طولانی هست که نما شسته نشده و باید اساسی و به روش صحیح روی آن کار کرد. دستگاه واترجت برای شسته شدن خاک خوب است ولی برای جرم سنگ کافی نیست. برای از بین بردن جرم سنگ نما نیاز به لایه برداری از سطوح نما می باشد که این کار با دستگاه سندبلاس انجام می شود.

لایه برداری از سطوح نما(سندبلاس)نما:

گاهی اوقات که شستشوی نما انجام میشود و جرم از بین نمیرود باید از دستگاه سندبلاست(لایه بردار) استفاده کرد. دستگاه سندبلاست برای شستشوی نما و از بین بردن جرم سنگ تروارتن و سنگ مرمر و سنگ تیشه ای کاربرد بسیار دارد. نماشویی با دستگاه سندبلاست نتیجه مثبت میدهد. باید این موضوع را دانست که در انتخاب مواد سند بلاست باید نوع سیلیس را مطابق با سنگ انتخاب کرد که آسیبی به نما نزند. شستشوی سنتی دیگری نیز انجام میشود که با فشار آب معمولی و مواد شوینده انجام میشود که تفاوت چندانی با شستشوی مدرن ندارد. در بسیاری از موارد شستشو نما سنگهای نما با روش واترجت شسته میشوند. در خیلی موارد از شستشوی نما سندبلاست هم نتیجه مثبت میدهد. برای زیبایی هر چه بیشتر از رزین نما (براق کننده نما) استفاده میشود. کارشناسان ما با مشارکت داشته های خود شما را در امر شستشو نما راهنمایی خواهند کرد.

نماشویی (شستشوی) نمای سیمانی 

امروزه نمای سیمانی به علت سبکی وزن و هزینه ی اجرایی پایین تر و عدم خطر ریزش مصالح نسبت به نماهای سنگی بیشتر مورد توجه مهندسان ساختمان در برج سازی و ساختمان های بلند برای اجرای نماسازی قرار گرفته است.

نماهای سیمانی بعد از مدتی به علت بارانهای اسیدی و آلودگی هوا، زیبایی و کیفیت اولیه ی خود را از دست خواهند داد. لذا هر سال و یا دو سال یکبار می توان با نماشویی ( شستشوی نما ) ی سیمانی از پوسته شدن و چرک شدن نما جلوگیری کرد.

نماشویی نمای کامپوزیت

شستشوی نمای کامپوزیت با استفاده از واترجت، مواد شوینده استاندارد متوسط ، و بستن داربست و طناب هم انجام میشود. تنها ابزار مخصوص شستشوی نمای کامپوزیت واتر جت می باشد و هیچ آسیبی را به نمای ساختمان وارد نمی کند.

نماشویی نمای آجری 

اجرنما از جمله مصالح بکار رفته در نما می باشد که در صورت شستن صحیح و آسیب ندیدگی آن به حالت اولیه خود برمیگردد .شستشو نمای اجری با مواد نانو بهترین راه برای این کار است.

در گذشته با استفاده از ابزار مثل برس سیم مفتولی ویا سندبلاست اجرنما را شستشو میدادن ولی بدلیل صدماتی که این روشها به اجر میزند مواد نانو جایگزین عالی برای روشهای منسوخ میباشد برخلاف روشهای قدیمی که به اجر و بند بین آن اسیب میرد و نیازمند صرف انرژی زیاد میشد، مواد نانو هیچ صدمه ای به اجرنما وارد نمیکند.

طرز شستشو نمای اجری بامواد نانو به این صورت است که قبل از استفاده از مواد نانو بهتر است با آب و برس بشوییم. سپس مواد نانو را بااستفاده از برس به سطح اجر اعمال کنیمسپس بعد از گذشت حدود ۱۶ دقیقه روباره با استفاده از برس و آب سطح مورد نظر را بشوییم. اینکار شوره وحتی لکه های سفید سیمانی را هم ازبین میبرد.

نماشویی نمای شیشه ای

در بین نماهای مختلف ساختمانی، نمای شیشه ای یا فریم لس در بحث شستشو از بقیه نماها حساس تر است و لازم است نکاتی را در زمینه شستشوی نمای شیشه ای بیان کنیم.

برای شستشوی نما از جنس شیشه معمولا پ از طناب (راپل) استفاده می شود و دستگاه سندبلاست یا واترجت حذف می شود و روش شستشوی نما نیز متفاوت است. در نماشویی نمای شیشه ای از فرچه و تی های دسته کوتاه مخصوص استفاده می شود و مواد شیمیایی خاصی که برای همین منظور تولید شده اند مورد استفاده قرار می گیرد و مواد نانو نیز برای ایجاد لایه غیر قابل نفوذ در پایان کار استفاده می شود. در این نوع نماشویی حساسیت کار به قدری بالاست که یک اشتباه کوچک می تواند باعث شکستگی شیشه شده یا اسیب جدی به نما وارد کند، پس لازم است نیروی کار خبره و با تجربه برای شستشوی نما در این موارد به کار گرفته شود.

نکات مهم در نماشویی

نماشویی یکتا راپل
نماشویی یکتا راپل

هرکاری دارای اصول و نکاتی می باشد که نماشویی ازین قضیه مستثنی نمی باشد و دادای اصول و نکات مهم می باشد که در این مطلب آنها را بیان می کنیم که اهم این موارد عبارت اند از :

۱٫ایجاد ایمنی لازم و کافی در حین کار :

مهم ترین نکته در نماشویی تامین ایمنی لازم و کافی برای اپراتور می باشد یعنی در هر روش باید ایمنی حاکم باشد اگر که روش کار با راپل است باید ابتدا از ابزار بروز و تاریخ دار استفاده گردد یعنی که اگر که تاریخ انقضای آن به سر رسیده است نباید از آن استفاده شود و حتما باید از ابزار استاندارد استفاده شود نکته بعدی در این است که اپراتور حتما از جایی که کارگاه می گیرد مطمئن شود و تمامی گره های خود را با دقت و احتیاط کامل انجام دهد و اصول گره زنی را رعایت کند و به گره های حمایتی خود خیلی خیلی توجه کند و آنها را با اصول و دقت زیاد انجام دهد .

۲٫مراقب افرادی که در حال تردد هستند باشیم:

 در حین نماشویی باید به کسانی که در حال رفت و آمد هستند توجه کرد و محل شستشو را با نوار خطر علامت گذاری کرد تا هنگام کار خطری جان دیگر افراد را تهدید نکند و در صورت بروز خطری صدمه به کسی وارد نشود و ایمنی محیط فراهم شود .

۳٫رعایت ایمنی برق:

نکته دیگر این است که باید به نحوه اتصال دستگاه کارواش صنعتی به جریان الکتریسیته توجه کرد و ایمنی را رعایت کرد و از دستگاه های استاندارد موجود در بازار استفاده کرد و حتما از دوشاحه های صنعتی استفاده کنیم و اگر که کابل دستگاه لختی داشت آن را برطرف کنیم وکابل مرغوب و ایمن به کار ببریم تا خطر برق گرفتگی از بین برود و جان کسی به خطر نیافتد و کار با ایمنی لازم پیش برود .

۴٫گرفتن درزها ی پنجره ها و آب بندی پیرامون ایفون و عایق کاری موارد الکتریکی :

چون که شستشوی نما با دستگاه های کارواش صنعتی فشار قوی انجام می شود زمانی که اطراف پنجره ها شستشو می شود به خاطر وجود درز درکنار پنجره ها آب به داخل ساختمان نفوذ می کند برای جلو گیری از این اتفاق باید درزها را پوشش بدهیم تا جلوی ورود آب به داخل ساختمان را بگیریم و برا ی اینکه آب به داخل سیستم آیفون نفوذ نکند و آن را نسوزاند یاید با چسب سیلیکون اطراف قاب آیفون را آب بندی کنیم تا سیستم ایفون خراب نشود و برای جلوگیری از برق گرفتگی باید تمام مواردی که نیاز به عایق کاری باشد را عایق بندی کنیم تا برق گرفتگی حاصل نشود .

۵٫همکاری اعضای ساختمان با پیمانکار :

برای اینکه کار شستشوی نمای ساختمان پیشرفت خوبی داشته باشد و کارها سریع و اصولی انجام شود باید اعضای ساختمان درپیشرفت پروژه همکاری های لازم را با پیمانکار انجام دهند تا در حداقل زمان ممکن به اتمام برسد .

۶٫استفاده از ابزار آلات مخصوص و استاندارد :

نکته دیگری که لازم است بدانید این است که در نماشویی هر سطح را باید با مواد مخصوص به خودش شستشو دهیم چون سطوح نما با یکدیگر متفاوت است و هر سطح مواد لازم به خودش را می طلبد و در ضمن باید مواد مورد استفاده استاندارد و مرغوب باشند تا کیفیت لازم را داشته باشند .

هزینه‌ی نماشویی:

قیمت نماشویی به عوامل مختلفی بستگی دارد و امکان برآورد دقیق هزینه آن فقط با بازدید میدانی از پروژه امکان پذیر است. در اینجا مهم ترین عوامل تعیین کننده قیمت را برای شما ذکر می کنیم .

۱ارتفاع ساختمان برای قیمت نماشویی :

قیمت نماشویی رابطه مستقیم با ارتفاع ساختمان دارد،

یعنی هر چه ساختمان بلند تر باشد هزینه نماشویی هم افزایش می یابد .زیرا باید از تجهیزات و ابزارهای بیشتری استفاده کرد .معمولا نماشویی برای ساختان ها با ارتفاع کمتر از ۳۰ متر به وسیله طناب و بیشتر از آن به وسیله داربست انجام می شود .

۲تاثیر جنس نما در قیمت نماشویی :

از دیگر مواردی که تاثیر مستقیم بر قیمت نماشویی دارد، جنس نمای ساختمان است. برای مثال هزینه نماشویی ساختمان با نمای شیشه ای از ساختمان با نمای آجری کمتر است زیرا انرژی و زمان کمتری احتیاج دارد .

۳تاثیر میزان آلودگی نما در قیمت نماشویی :

قیمت نماشویی به نیزان جرم و آلودگی نما نیز مرتبط است. بسته به این که چند سال از عمر نمای ساختمان می گذرد و اینکه ساختمان در چه منطقه ای واقع شده است، جرم و آلودگی سطح نما متفاوت است. هر چه آلودگی بیشتر باشد، قیمت نماشویی هم افزایش می یابد. در بعضی مواقع، جرم و آلودگی نمای سنگی به قدری زیاد است که ممکن است حتی به ساب زدن احتیاج داشته باشد .

۴وجود برق سه فاز و دسترسی مناسب به آب برای نمایشویی ساختمان :

اگر ساختمان دارای برق سه فاز باشد و همینطور دسترسی به آب راحت باشد (احتیاج به لوله کشی اضافه نداشته باشد)، عملیات نماشویی با سرعت بیشتری انجام می شود و در عین حال نتیجه بهتری خواهد داشت. همچنین هزینه نماشویی کاهش می یابد .

۵تعمیرات نمای ساختمان :

در بعضی مواقع به دلیل فرسودگی نمای ساختمان و تاثیر عوامل جوی روی آن،احتیاج به انجام برخی بازسازی ها روی نمای ساختمان وجود دارد که هزینه آن بعد از توافق با کارفرما، به صورت جداگانه دریافت می شود .

نماشویی در کرج، نماشویی در تهران

شرکت یکتا راپل با داشتن بیش از پانزده سال سابقه در زمینه ی انواع کار در ارتفاع در خدمت مشتریان عزیز می باشد.نماشویی ساختمانتان را با آسودگی خیال به یکتا راپل بسپارید. گروه یکتا راپل با بکارگیری بهترین روشها و بهترین متریال و داشتن کارکنان کارآزموده و مناسب ترین قیمت، در کرج و تهران نماشویی ساختمان ها را انجام می دهد.

یکتا راپل مجری تمامی خدمات در ارتفاع در استان البرز و کرج و استان تهران و استان مازندران و استان قزوین و شهر هشتگرد و شهر فردیس می باشد

تلفن تماس :

۰۹۰۲۵۱۶۵۶۳۶

۰۹۹۰۹۰۸۶۹۹۰

۰۹۱۱۸۴۳۷۱۵۸

۰۹۲۲۹۰۸۲۶۲۵

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *