مجری پیچ و رولپلاک نما در تهران و کرج

یکتا راپل، مجری پیچ و رولپلاک نما در تهران و کرج

شاید تا این لحظه با عبور از کوچه ها و خیابانها چشمتان به ساختمان هایی افتاده است که نمای آنها پیچ و رولپلاک شده است (البته لازم به ذکر است که امروزه پیچ و رولپلاک های نمای ساختمانها بعد از انجام کار با بتونه ی هم رنگ سنگ پوشانده می شوند). حتما با دیدن این ساختمان ها تعجب کرده اید و پیش خودتان دلیل این کار را پرسیده اید.با خواندن این مقاله با ما همراه باشید تا اولا دلیل پیچ و رولپاک نما و اینکه به چه دلیل نمای ساختمان ها را پیچ و رولپلاک می کنند و دوما اینکه مزایای پیچ و رولپلاک کردن نمای ساختمان چیست و سوما چه کسانی مجری پیچ و رولپلاک نما هستند را برایتان به طور کامل توضیح دهیم.

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان چیست؟

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان در واقع عملیاتی است که طی آن شرکت مجری پیچ و رولپلاک با پیچ و مهره کردن سنگ نما از احتمال شل شدن و سقوط سنگ بر اثر عوامل مختلف نظیر باد، زلزله و غیره می کاهند.یکی از دلایلی که بسیاری از ساختمان ها اقدام به پیچ و رولپلاک نمای ساختمان خود می کنند مستحکم کردن سنگ های نمای ساختمان می باشد. گاهی کارفرما بعد از اینکه نما را سنگ کاری می کند بلافاصله اقدام به پیچ و رولپلاک نمای ساختمان می کند تا از بروز مشکلات و خطرات احتمالی جلوگیری کند. گاهی هم بعد از چند سال سنگ ها شل می شوند و احتمال خطر بالا می رود. و در بسیاری از مواقع نیز قسمتی از نمای سنگ ساختمان فرو می ریزد و اهالی ساختمان تصمیم به پیچ و رولپلاک نمای ساختمان می گیرند.چیزی که مشخص است شل شدن سنگ نمای ساختمان می تواند بسیار خطرناک باشد و احتمال آسیب به عابرین و ماشین ها و دیگر اموال وجود دارد. با انجام عملیات پیچ و رولپلاک نمای ساختمان دیگر آب و هوا و باد و باران بر روی شل شدن سنگ ها تاثیری نخواهند گذاشت.

دلیل پیچ و رولپلاک نمای ساختمان چیست؟

گاهی اوقات سنگ نمای ساختمانها به دلایلی ریزش می نماید که برای جلوگیری از ریزش سنگ نما و جلوگیری از خطراتی که ریزش سنگ نما به دنبال دارد، مجری پیچ و رولپلاک نما اقدام به پیچ و رولپلاک سنگ نما می نماید. همان طور که گفته شد ریزش سنگ نما در وهله ی اول فوق العاده خطرناک است به حدی که احتمال آسیب رساندن به مردم و اموال مردم را در پی دارد و در وهله ی دوم باعث از بین رفتن زیبایی نمای ساختمان دارد.همان طور که می دانید ظاهر ساختمان بعد از طراحی داخلی، مهم ترین معیار برای خرید واحد ساختمانی می باشد.

چه عواملی باعث ریزش سنگ نما می شوند؟

  1. نشست ساختمان
  2. خاک برش کاری سنگ ها قبل از نصب
  3. فرسایش و خوب نبودن ملات پشت سنگ
  4. بازسازی داخل ساختمان

نشست ساختمان

معمولا در این اتفاق سنگ بر اثر نشست فوندانسیون و فشار وارده بر نمای ساختمان باعث ریزش سنگ و ترک خوردن سنگ های نما میشود ,که باید پیچ و رولپلاک نما انجام شود.

خاک برش کاری سنگ ها قبل از نصب

در این اتفاق در اثر برش کاری سنگ کار ساختمان، که باید پشت سنگها را قبل از استفاده بر روی نما تمیز کند و بعد کار کند انجام نمیدهد.خاک حاصله حائل سنگ و ملات شده و عمل اتصال انجام نمیگیرد و بعد از مدتی سنگ ریزش میکند که باید پیچ و رولپلاک سنگ نمای ساختمان انجام شود.

فرسایش و خوب نبودن ملات پشت سنگ

پیمانکاران ساختمان باید از سیمان مرغوب و ماسه دو بار شور استفاده کنند.ولی برای راحتی و سرعت کار داخل ملات خاک یا سیمان خشک میریزند که مدتی بعد از اتمام کار سنگ ها شروع به ریزش میکنند,در این مواقع بهترین روش پیچ و رولپلاک نما میباشد.

بازسازی داخل ساختمان

وقتی که عمل بازسازی در داخل ساختمان انجام میشود، ضربه های مکرر وارده باعث ریزش سنگ و شل شدن آنها میشود که سریعا باید محکم سازی سنگ ها توسط مجری پیچ و رولپلاک، محکم سازی و پیچ رولپلاک شود.

 اهمیت پیچ و رولپلاک کردن نمای ساختمان ها در چیست؟

آیا میدانستید عمده هزینه های ساختمانی بعد از مقوله ساخت، صرف مرمت و باز سازی نمای ساختمان می شود؟
یکی از علت های اصلی تخریب نمای ساختمان ها و همچنین پرداخت هزینه های سنگین برای مرمت نما “نفوذ آب باران و برف در بستر نماست” که در فصول سرد با یخ زدگی نما و انبساط آب سبب ترکیدن سنگ ها و تخریب آن می شود.راه عقلانی جلوگیری از این اتفاق، نگهداری از نما است.هزینه نگهداری از نما تنها درصد بسیار ناچیزی نسبت به بازسازی آن است.

از روش های نگهداری از نما می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

رزین کاری و ضد آب کردن نمای ساختمان


چه نماهایی قابلیت پیچ و رولپلاک شدن دارند؟

 پیچ و رولپلاک سنگ نمای سرامیکی :

به علت اینکه سرامیک ارزان و سبک می باشد و نصب آن آسان است مورد توجه سازندگان ساختمان قرار گرفته است. گاهی اوقات دیده شده است که در نمای ساختمان از سرامیک استفاده می شود. علت جدا شدن سرامیک از نمای ساختمان دلایل مختلفی دارد که شامل: زیرکاری نامناسب، شکننده بودن سرامیک و نفوذ آن به داخل آن می باشد. دریل کاری بر روی سرامیک ممکن است باعث شود تا سرامیک به صورت کامل خورد شود.

پیچ و رولپلاک سنگ نمای گرانیتی :

سنگ گرانیک از نظر چگالی دارای وزن بیشتری می باشد و از سنگین ترین سنگ هایی است که در نمای ساختمانی از آن استفاده می شود. این سنگ از سنگ های گروه آذرین می باشد که برای شکل گیری آن توده های مذاب سرد شده و شکل می گیرد. سختی و مقاومت این گونه از سنگ ها بسیار بالا می باشد. در رنگ های مختلفی نظیر، مشکی – سفید – خاکستری – سبز و قرمز وجود دارد. همانطور که گفته شد سنگ گرانیت به دلیل استحکام بالا به هیچ عنوان ترک و شکستگی در آن رخ نمی هد. از جمله سنگ هایی است که برای استفاده در سنگ نما مناسب می باشد.

پیچ و رولپلاک سنگ نمای تراورتن:

سنگ نمای تراورتن از جمله سنگ های گروه آهکی محسوب می شود که دارای فرو رفتگی و برآمدگی می باشد و به نسبت سنگ های گروه مرمر بسیار نرم تر می باشد. این سنگ دارای حفره های زیادی می باشد که همین امر باعث می شود تا این سنگ عایق حرارت و صدا باشد. چسبندگی ملات در درون آن بالا می باشد. انجام دریل کاری در این نوع از سنگ ها به دلیل نرم بودن آن نسبت به سایر سنگ ها آسان تر می باشد که اینکار توسط مجری پیچ و رولپلاک نما صورت میگیرد.

پیچ و رولپلاک سنگ نمای مرمریت چینی :

سنگ نمای مرمریت چینی یکی از سنگ های آهکی رسوبی می باشد که در سنگ نمای ساختمان استفاده می شود. این نوع از سنگ ها به دلیل عدم اسکوپ و همچنین خالی شدن بندکشی آن پس از مدتی دچار ریزش می شوند و ترک های زیادی بر روی این گونه از سنگ ها وارد می شود. این سنگ ها به دلایلی که در بالا گفته شد برای نمای ساختمان خیلی مناسب نیستند.

نکاتی که باید قبل از اقدام به پیچ و رولپلاک نما به آن توجه کنیم؟

 نوع جنس و رنگ سنگ نما

رگه های موجود در سنگ و کیفیت سنگ

قطر سنگ، ابعاد سنگ و چگونگی فرآوری سنگ نما

چگونگی کارگزاری سنگ

روش اجرای سنگ نما و نوع مصالح مصرفی

ساختار و جنس دیواری که سنگ بر روی آن قرار گرفته

لازم به توضیح است بررسی موارد فوق (قبل از شروع پروسه پیچ و رول پلاک نمای ساختمان) و همچنین انتخاب ابزار و ادوات مربوطه و مناسب توسط مجری پیچ و رولپلاک نما صورت میگیرد که اینکار در انجام بهتر کار، موثر خواهد بود. در غیر اینصورت با وارد کردن تنش های غیر مجاز (بوسیله هیلتی و …) به نمای سنگی باعث آسیب مضاعف به سنگ ها و دیوار و در نهایت سقوط سنگ خواهد شد.

چه کسانی مجری پیچ و رولپلاک نما هستند؟

امروزه شرکت های خدمات کار در ارتفاع (راپل کار) بدون نیاز به داربست و دسترسی سریع از طریق طناب، مجری انجام تمامی خدمات کار در ارتفاع می باشند که پیچ و رولپلاک نما،نماشویی ،پوشاندن درز انقطاع، سیمان کاری نمای ساختمان، نور پردازی نمای ساختمان، آب بندی نمای ساختمان و… از جمله خدمات این شرکت ها می باشد.

نحوه ی انجام پیچ و رولپلاک کردن نمای ساختمان توسط مجری پیچ و رولپلاک نما 

درهر ۵۰ سانتی متر از نمای ساختمان پیچ رولپلاک نما نصب می شود اگر عرض نما کمتر از۵۰ سانتی متر باشد برروی هر یک از پلاک ها دوپیچ زده می شود.برای ثابت نگه داشتن نما های سنگی که عرض آنها باریک تر از ۱۰سانتی متر باشد توسط پیچ رولپلاک نما در مواردی شامل ستون ها و یا قاب پنجره ها برای جلو گیری از لق شدن سنگ نما ابتدا توسط یک دریل معمولی سنگ را سوراخ می کنند و زمانی که به بتون زیر سنگ رسیدند توسط یک دریل چکشی با دقت بالا بتون را سوارخ کرده و سنگ را توسط پیچ رولپلاک نما محکم می کنند وتوسط بتونه ای همرنگ سنگ نمای ساختمان روی تمامی پیچ رولپلاک نما می زنند تا روی زیبای ظاهری ساختمان تاثیر منفی نگذارد.حالا اگر قسمتی از سنگ نمای ساختمان ریزش کرده باشد برای مستحکم کردن آن قسمت با پیچ رولپلاک نما به صورت زیر عمل می کنند:
ابتدا محلی که سنگ نماریزش کرده را تمیز می کنند وتمامی نخاله های به جا مانده از سنگ نمای با دقت بدون اینکه به سایر سنگ های نما آسیبی برسد برداشته می شوند حال پشت سنگ جایگزین توسط ابزای به نام سنگ فرز شکاف داده می شود وسپس با چسب های مخصوص سرامیک، پودر سنگ و سیمان سفید پر می شود و با دقت در محل مورد نظر نصب می شود سپس از یک پیچ ۸ سانتی متری که برای اطمینان از استحکام آن استفاده می کنند.در نهایت با استفاده از چسب های مخصوص سرامیک، پودر سنگ و سیمان سفید درز های باقی مانده می پوشانند تا مانع از نفوذ آب به پشت سنگ نمای جایگزین شود و با استفاده از پیچ رولپلاک نما آن را مستحکم می کنند.

عوامل موثر در قیمت پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

اولین عامل در تعیین قیمت پیچ و رولپلاک نمای ساختمان ابعاد سنگ ها می باشد. ابعاد سنگ های نصب شده همانگونه که در بالا هم بیان شد، فاصله استاندارد پیچ و رولپلاک های نصبی در نما ۵۰ سانتی متر است اگر سنگ نما کوچک باشد اجرای پیچ و رولپلاک سخت و هزینه نیز بیشتر می شود.
دومین عامل در تعیین قیمت پیچ و رولپلاک نمای ساختمان جنس سنگ های نما یا دیوار می باشد.سنگ هایی سخت که میزان جذب آب کمتری دارند معمولا پیچ و رولپلاک کمتری نسیت به سنگ های نرم و آبدوست دارند. از جمله سنگ های سخت می توان به گرانیت و از جمله سنگ های نرم می توان به تراورتن اشاره کرد. سنگ گرانیت در هر ۶۰ سانتی متر یک پیچ نیاز دارد و سنگ نمای تراورتن در هر۴۰ سانتی متر یک عدد پیچ نیاز دارد.قیمت پیچ و رولپلاک سنگ های شل شده با سنگ های افتاده متفاوت است.

عوامل دیگری نیز بر روی قیمت پیچ و رولپلاک سنگ نما موثرند. مانند :

نوع و رنگ سنگ نما

رگه های موجود در سنگ و کیفیت سنگ نما

قطر و ابعاد سنگ

زیر کاری و نوع مواد مصرفی پشت سنگ

ساختار و جنس دیواری که سنگ بر روی آن قرار گرفته

همه ی این موارد بر روی قیمت پیچ و رولپلاک نما سنگ ساختمان تاثیر گذار است.

چه کسانی مجری پیچ و رولپلاک نما در تهران و کرج هستند؟

یکی از شرکت هایی که در تهران و کرج مجری پیچ و رولپلاک نما و خدمات کار در ارتفاع هستند، شرکت یکتا راپل می باشد.شرکت یکتا راپل با بزرگترین گروه متخصص در امر نما شما را برای زیباسازی و محکم سازی سنگ های تان یاری میکند.این شرکت از سال ۱۳۹۰ تاسیس شده است و با به کار گیری بهترین ابزارها و ایمن ترین لوازم اماده خدمات رسانی به همشهریان کرج و تهرانی است. یکتا راپل با انجام کارها به بهترین نحو ممکن و نازلترین قیمت، در خدمت مشتریان عزیز می باشد.

از کارهای متداولی که شرکت یکتا راپل متخصص درانجام آن میباشند عبارتست از:

ترمیم نمای ساختمان

 شستشوی نما

 پیچ و رولپلاک سنگ نما

 آبندی نمای ساختمان

 نقاشی نمای ساختمان

 پوشش درز انقطاع

رزین کاری نما

تلفن تماس :

۰۹۰۲۵۱۶۵۶۳۶

۰۹۹۰۹۰۸۶۹۹۰

۰۹۱۱۸۴۳۷۱۵۸

۰۹۲۲۹۰۸۲۶۲۵

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *