توسط morteza / پیچ و رولپلاک / 0 نظر

علت ریزش سنگ نمای ساختمان چیست؟

علت ریزش سنگ نمای ساختمان چیست؟

یکی از ایرادات نماهای سنگی شل شدگی و سقوط سنگهای نما میباشد. افتادن سنگ نما میتواند خسارات جانی ومالی جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. هرگونه خسارتی که درپی افتادن سنگ نما بوقوع میپیوندد برعهده سازنده ومالکین میباشد. سقوط وافتادن سنگ نما دلایل مختلفی میتواند داشته باشد که دراینجا به چند مورد اساسی ان اشاره خواهم کرد:

  1. مقاومت کششی ملات صفر است

اتصال سنگ به ساختمان از طریق ملات صورت میپذیرد. ملات فقط مقاومت فشاری را تحمل میکند و فاقد مقاومت کششی است. نیروهای وارد بر محل اتصال به صورت کششی به هیچ روشی مهار نمیشود و در طول عمر ساختمان باعث ایجاد ترک های موئی و پیشروی آن در محل اتصال سنگ نما و ملات میگردد. لیکن به کار بردن عناصر فلزی همانند اسکوپ کردن آن روشی موثر برای مهار نیروهای کششی است. (با نقش میلگرد در تیر بتنی مقایسه شود).

  1. نفوذ آب به پشت نما و چرخه های گرم و سرد شدن 

مصالح بنایی ضد رطوبت نیستند. هر چند سنگ نما دارای رزین، واکس یا پولیش است لیکن بند میان سنگها، نقطه ورود آب بارندگی به پشت سنگ و ملات آن است. بخشی از آب در زمستان یخ زده و در طول روز مجددا گرم شده و منبسط میشود. آبی که در پشت به تله افتاده است با سرما و گرما، منبسط و منقبض می شود و تنشهای فشاری و کششی به اتصال سنگ و ملات منتقل میشود. تنشهای فشاری تحمل میشود ولی تنشهای کششی باعث ترکهای مویی میشود. با افزایش عمر ساختمان، تعداد ترکها و پیشروی ترک در ملات به حدی میرسد که تکاپوی وزن سنگ را نمیکند و سنگ از بستر خود ریزش و سقوط میکند.

       ۳٫حرکت در ساختمان

درز انبساط:

طبق آیین نامه های اجرایی، لحاظ نمودن درزهای انبساط برای کنترل حرکتهای حرارتی مصالح لازم است. در حالیکه اصولا نماهای ساختمان ملاتی بدون هیچگونه درز انبساط اجرا میشود. درحالیکه درسیستم اجرای خشک سنگ نما، پیش بینی و اجرای این درزها بسیار ساده است.

درز حرکتی:

نیروی باد در زمانهای متفاوت به ساختمان وارد شده و باعث حرکت آن میشود. جابجایی و تنش های این حرکت،در سیستم نمای ملاتی، به صورت کامل باید توسط سنگ نمای ساختمان تحمل شود، در حالیکه در سیستم نمای خشک و مدرن عمده حرکتهای نما توسط اتصالات تحمل میشود.

نشست نامتقارن

نشستهای نامتقارن در پی ساختمان میتواند تنشهای کششی بزرگی به نمای ساختمان منتقل کند.

  1. هوا زدگی و آلودگی هوا

 باران اسیدی

سنگهای نما در معرض هوازدگی هستند. از طرفی در شهر های بزرگ، به دلیل آلودگی هوا و ذرات معلق سوختهای نفتی فسیلی، همانند دی اکسید سولفور SO2 و اکسیدهای نیتروژن، بارانهای اسیدی می بارد. کیفیت اتصال سنگ نما در معرض تماس با این بارانها، تنزل پیدا می کند.

تغییرات مشهود

اثر توام هوازدگی و آلودگی هوا، ضخامت مجسمه سنگ مرمر آبراهام لینکل در شهر نیویورک را، طی ۸۰ سال ۸ میلیمتر کاهش داده است. گزارشهای بسیاری از تاثیرتوام هوازدگی و باران های اسیدی بر نماهای ساختمانی و مجسمه ها منتشر شده است که دچار سایش شیمیایی شده اند.

  1. اشکالات نصب 

 بنای سنگ کار، برای سادگی و کم کردن زحمت خود کارهای زیر را به خطا انجام میدهد.

نخاله در پشت سنگ:

از آنجاییکه ملات درست کردن، کاری سخت است، جهت کم نمودن زحمت، بخشی از پشت سنگ را با خرده آجر و نخاله ساختمانی پر میکند تا مقدار مصرف ملات کم شود.

عدم نگهداری از ملات:

ملات برای رسیدن به مقاومت نهایی خود به نگهداری Curing و مرطوب نگهداشتن دوره ای نیاز دارد که این کار صورت نمیپذیرد. در این حالت میزان مقاومت ملات تا یک سوم کاهش می یابد.

ضخامت ملات:

به دلیل ناشاقول و نارسیمان بودن سطح زیر کار، ضخامت ملات در برخی موارد به ۶ الی ۷ سانتیمتر میرسد ولی در برخی نقاط به ۱ الی ۲ سانتیمتر کاهش می یابد. برای اینکه بتواند عملیات سنگی چینی را به سرعت انجام دهد، پودر سیمان خالص را برای زودگیر ملات به پشت سنگ اضافه میکند.

خشک شدن سریع ملات :

سنگ نما باید قبل از استفاده خیس شده تا آب ملات را به خود نکشد. سنگ پای کار و آفتاب خورده، بخشی از آب ملات را به خود میکشد و افت مقاومت ملات را باعث میشود.

ریختن پودر سیمان :

 استاد کار جهت زودگیر کردن ملات، پودر سیمان خالص به پشت سنگ اضافه میکند. از آنجائیکه در این حالت اختلاطی صورت نمیگیرد، پودر سیمان آب ملات را به خود کشیده و مقاومت آن را کاهش میدهد.

خاک و پودر سنگ :

پودر سنگ حاصل از برشکاری قطعات جمع نمیشود. به دلیل اندازه های میکرونی، این ذرات بسیار جاذب آب هستند. آب ملات را میکشند و در طرح اختلاط آن اثر میگذارند.

۶٫نکته آخر ومهم

در کشورهای دارای صنعت ساختمان، سنگ نما و اتصالات آن دارای آیین نامه های مستقل است و برای تحمل نیروهای باد، زلزله، حرکات ناشی از تغییر شکلهای حرارتی، مقاومت در برابر بارانهای اسیدی، تاثیر چرخه های گرم و سرد شدن متناوب با درنظر گرفتن وزن سنگ، نوع قطعات و اتصالات، فاصله درزهای انبساطی طراحی میشوند.

 در حالیکه در کشور ما دستورالعمل و آیین نامه شماره ۷۱۴ در خصوص نمای ساختمان و انواع نصب سنگهای نما تدوین شده است، لیکن تاکنون به مرحله عملیاتی نرسیده است و هنوز روشهای قدیمی و غلط ترویج میشود.

امروزه تعمیرات سنگ نما بدون داربست و خدمات سنگ نما با طناب (خدمات راپل) امکان پذیر می باشد. گروه یکتا راپل در استان البرز و شهر کرج و استان تهران برای کار در ارتفاع در خدمت مشتریان گرامی می باشد.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *