طناب کار کار با طناب خدمات کار در ارتفاع کار با طناب

طناب کار

دسترسی با طناب مهارتی است که با بهره‌گیری از تکنیک‌های صخره‌نوردی و غار نوردی به ظهور رسیده‌است. در این روش افراد ماهر و باتجربه، طناب‌های صنعتی ویژه ای را به کار گرفته و عملیات دسترسی را به گونه ای طراحی می‌کنند تا کارگران بتوانند بدون استفاده از داربست، یا سکوهای معلق مانند کلایمر، به راحتی به نمای ساختمان‌های بلند یا دیگر فضاهای عمودی مانند دیواره‌ های مخازن نفتی یا سازه‌های نیروگاهی دسترسی پیدا کنند.

راپل کاری
راپل کاری

 در استاندادهای کار صنعتی با طناب علاوه برتجهیزات کاملاً ایمن در نظر گرفته شده برای عملکرد مطمئن طناب اصلی یا همان طناب کار، الزامی است تا بطور دائم و پیوسته از یک سیستم پشتیبان نیز استفاده شود. الزامات در نظر گرفته شده برای استفاده از سیستم پشتیبانی کار در ارتفاع با طناب، به منظور حذف کامل احتمال سقوط و مخاطرات ناشی از عملکرد معیوب، شکستگی یا هر گونه خرابی در عملکرد طناب اصلی است. سیستم پشتبان اغلب با کارگیری طناب دوم تأمین می‌شود. به این ترتیب هر یک از خطوط طناب کار و طناب ایمنی یکدیگر را پشتیبانی می‌کنند. رایج‌ترین کاربردهای کار صنعتی با طناب شامل بازرسی، نقشه‌برداری، نگهداری و ساخت پل‌ها، سدها، توربین‌های بادی، برج‌ها، ساختمان‌ها و تأسیسات صنعتی می‌باشد. شستشوی نمای برج‌ها و آسمان خراش‌ها (نماشویی)، بازسازی و نوسازی نمای ساختمان‌ها، پیچ و رولپلاک نما، رنگ آمیزی نما، استحکام بخشی سنگ نما، تعویض شیشه‌ها در ارتفاع و جوشکاری انتقال برش و بارگیری و انتقال اجسام سنگین به صورت عمودی با استفاده از روش‌های تخصصی کار صنعتی با طناب انجام می‌شود.

ویژگی‌های ایمنی کار صنعتی با طناب شامل موارد زیر هستند

تکنسین کار صنعتی با طناب همواره اقلاً به دو نقطه مستحکم و مستقل از یکدیگر اتصال دارد.

هنگامی که کار در ارتفاع، با طناب پشتیبانی می‌شود، هر یک از طناب‌ها، متصل به تجهیزات و مکانیزم‌های فرود ایمن در صورت بروز خرابی است.

تمامی ابزار آلات جانبی کار در ارتفاع (مانند دریل، چکش و …) توسط بند یا تسمه به تونوکه متصل می‌شوند تا از خطر سقوط آن‌ها بر روی افرادی که در پایین عبور می‌کنند جلوگیری شود.

هر پروژه کار صنعتی با طناب حداقل نیاز به دو تکنسین آموزش دیده دارد که هر کدام توانایی و مهارت‌های نجات در مواقع لازم را داشته باشند.

تمامی تکنسین‌ها ی کار صنعتی با طناب توسط یک نفر متخصص حرفه ایی به‌طور مستقل ارزیابی می‌شوند.

تمام تجهیزات بر اساس دستورالعمل‌های مشخص به‌طور منظم بازرسی و نگهداری می‌شود.

پیاده‌سازی عملیات و بکارگیری درست سیستم‌های کاری از طریق دستورالعمل‌های دقیق و استانداردسازی شده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دسترسی با طناب صنعتی، کار در ارتفاع، کار با طناب 

ایــمنـی در ارتـفـاعــات صـنـعـتـی، میبایست در حدی باشدکه به هیچ وجه کـلـیـات کار و پروژه را تحت تاثیر قرار ندهد، زمان بر نباشد و توجیه اقتصادی داشته باشد. علم دسترسی با طناب در صنعت، تمامی این مراتب را با قوانین و اســتانـدارهای به روز دنـیـا در صـنـعت امـروز، فراهم کـرده اسـت. شاید درنگاه اول بسیار شبیه به شاخه ورزشی این سیستم (سنگنوردی) باشد، اما حقیقت این است که دسترسی با طناب و کار در ارتفاع در صنعت کاملا مجزا از سیستمهای ورزشی میباشد و به هیچ وجه اهدافی همچون هیجان و یا تفریح را مد نظر قرار نمیدهد، در واقع سیستم دسترسی باطناب در صنعت و یا همان کار در ارتفاع، ترکیب علم و تجهیزاتی کاملا کارآمد و استاندارد با طراحی و مقاومت متفاوت برای دسترسی ایمن در نقاط مرتفع صنعت میباشد.

کار در ارتفاع

هر کار یا فعالیتی که موقعیت انجام آن، در ارتفاع بیش از ۱/۲ متر نسبت به سطح مبنا انجام گیرد.

عامل کار در ارتفاع

فردی است که آموزش‌های متناسب با نوع کار در ارتفاع را حسب شرایط گذرانده و نسبت به اخذ گواهینامه مربوط از مراجع ذیصلاح آموزشی اقدام نموده و قادر به انجام کار بصورت ایمن می‌باشد. (یکتا راپل)

حفاظت از سقوط

مجموعه تدابیر و اقداماتی است که به منظور پیشگیری از سقوط یا کاهش عوارض و صدمات ناشی از آن انجام می‌شود.

روش‌های ایمن انجام کار در ارتفاع

الف ـ سامانه محدودکننده

سامانه‌ای است که از قرارگیری فرد در وضعیت سقوط جلوگیری می‌کند و به دو شکل عمومی نظیر، نرده حفاظتی و فردی شامل نقطه اتصال، لنیارد و کمربند حمایل بند کامل بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ب ـ سامانه متوقف کننده

سامانه‌ای است که با استفاده از تجهیزات مناسب، در صورت انجام سقوط، با جذب انرژی ناشی از سقوط باعث کاهش شدت صدمات و جراحات وارده به عامل کار در ارتفاع کار می‌گردد. که به دو شکل فردی شامل،کمربند حمایل بند کامل بدن، طناب ایمنی و نظایر آنها و عمومی مانند تور ایمنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ج ـ دسترسی با طناب

 این روش شامل دو سامانه ایمن مجزا می‌باشد: یکی به عنوان طناب دسترسی و دیگری تحت عنوان طناب پشتیبان عمل می‌نماید که شامل، کمربند حمایل‌بند کامل بدن همراه با وسایل دیگری برای صعود و فرود به جایگاه کار، و یا از آن و نیز موقعیت استقرار مناسب استفاده می‌شود.

خدمات کار در ارتفاع با طناب جزو شغل های کم خطر و بسیار ایمن میباشد.اما کمتر کسی میتواند کار در ارتفاع بدون داربست را به عنوان شغل خود انتخاب کند.کار با طناب هزینه و وقت کمتری را نسبت به سایر روش ها مصرف میکند.طناب کار در این نوع روش میتواند کامل مسلط به سطح ساختمان باشد.ارتفاع کار در تهران و کرج باید بیمه داشته باشد زیرا خطرات این کار اگر ایمنی را رعایت نکنید در کمین است. تمام خدمات کار در ارتفاع بدون داربست انجام میگیرد که بسیار ایمن و بدون حوادث احتمالی میباشد.قیمت کار در ارتفاع بسیار ارزانتر از خدمات روی داربست میباشد.(هزینه پیچ و رولپلاک نما)

انواع خدماتی که با طناب کار انجام می شود

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان، نماشویی، پوشاندن درز انقطاع، رنگ آمیزی نما، آب بندی نما، نصب توری مرغی، سیمان کاری نما، نور پردازی نما، رزین کاری نما، نصب سایبان، واکس نما و…

تجهیزات و وسایل موردنیاز در راپل (کار در ارتفاع)

در راپل از تجهیزات زیادی استفاده میشود که دارای امنیت بالابوده که یکی از آن ها طناب میباشد و ابزاری برای فرود و انواع گره ها وجود دارد.


۱_طناب:

یکی از اصلی ترین ابزار کار در ارتفاع میباشد که سبب حفظ جان ارتفاع کار میشود این طناب ها باید سالم بوده و دارای امنیت بالا باشد و مورد تائیدیه جهانی قرار گیرد.طناب ها از داخل نباید دارای هرگونه شکستگی پارگی،سوختگی باشد.مقاومت طناب ها بسیار بالا بوده دارای جنسی صخیم است،طناب باید دارای خاصیت کشسانی باشد که استاتیک نام دارد.

یکی از اصلی ترین ابزار کار در ارتفاع میباشد که سبب حفظ جان ارتفاع کار میشود این طناب ها باید سالم بوده و دارای امنیت بالا باشد و مورد تائیدیه جهانی قرار گیرد.طناب ها از داخل نباید دارای هرگونه شکستگی پارگی،سوختگی باشد.مقاومت طناب ها بسیار بالا بوده دارای جنسی صخیم است،طناب باید دارای خاصیت کشسانی باشد که استاتیک نام دارد.

۲_کارابین:

این وسیله حلقه ای است فلزی که جنس و انواع متنوع دارد.در اتصالات راپل از کارابین بهره برده میشود این وسیله نباید دارای هرگونه آسیب دیدگی باشد زیرا سبب جان حفظ ارتفاع کار میشود.اگر به جایی محک برخورد کند دیگر قابل استفاده نیست.

۳_هشتی:

این وسیله از حلقه کوچک و بزرگ تشکیل شده است که حلق۶ بزرگ و کوچک به ترتیب به کارابین و طناب وصل میگردد این وسیله حساس بوده و براثر ضربه کارایی خود را از دست میدهد.

۴_هارنس:

وسیله ای است که مجموعه متشکل از نایلون و تسمه ها میباشد همانند صندلی عمل میکند که برای نشستن راپل کار در ارتفاع به کار برده میشود هارنس به راحتی وزن راپل کار را حمل میکند و باعث میشود تا ارتفاع کار به راحتی به فعالیت خود ادامه دهد.

۵_چکش:

این وسیله جهت ضربه زدن به میخ ها مورد استفاده قرار میگیرد.

۶_رول و مته رول:

وسیله ای است که توسط ان کاراگاه را تشکیل میدهیم و در بین کارگاه از میخ ها استفاده میکنیم. شرکت یکتا راپل با داشتن سابقه ی زیاد و مهارت کافی در زمینه ی کار در ارتفاع (طناب کار) در خدمت مشتریان گرامی می باشد.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *