سنگ نما

سنگ نمای چینی و خصوصیات آن

سنگ نمای چینی و خصوصیات آن

سنگ چینی همان سنگ آهکی دگرگون یا مرمریت می‌باشد که دانه‌ها یا بلورهای تشکیل دهنده آن قابل رویت با چشم می‌باشد و به عبارت دیگر سنگ چینی به انواع مرمریت‌ها دانه ریزی اطلاق می‌شود که بافتی تمام بلور داشته و عمدتاً از کلسیت و به مقدار کمی ولاستونیت (بعنوان کانی‌های اصلی) تشکیل شده است. این نام در دو دهه اخیر در ایران مصطلح شده و ظاهراً به آن جهت چینی گفته اند که در ضخامت‌های کم (حدود دو سانتیمتر) در مقابل ضربه صدای چینی می‌دهد. به همین دلیل در ایران به نام سنگ چینی رایج شده‌اند. طیف رنگی سنگ چینی بسیار محدود است و معمولا به رنگ سفید موجود می باشند. از قدیم در ایران استفاده از این سنگ در نمای ساختمان به خصوص در نواحی گرمسیر رایج بوده است چراکه رنگ روشن آن مانع جذب گرمای زیاد می‌شده است.
اما در سال‌های اخیر با توجه به عدم تنوع رنگ در این نوع سنگ‌ها، و از طرفی تنوع بالای سنگ‌هایی مانند تراورتن، استفاده از این نوع سنگ در نمای ساختمان بسیار کاهش یافته است.

سنگ نما
سنگ نما

خصوصیات سنگ چینی

– سنگ چینی از چسبندگی خوبی برخوردار است اما به پای سنگ تراورتن نمی‌رسد اما از سنگ گرانیت چسبنده تر است.

–  سنگ چینی مقاومت خوبی در برابر هوازدگی دارد.

–  جذب رطوبت این سنگ‌ها اندک است.

– قیمت سنگ های چینی نسبتا ارزان است اما با توجه به نداشتن طیف رنگی مناسب استفاده از آن بسیار کاهش یافته است.

گاهی اوقات با وجود استفاده از سنگ های مرغوب در نمای ساختمان، علل دیگری موجب ریزش سنگ ها می شود. در زیر به عناوین دلایل ریزش سنگ نمای ساختمان اشاره کرده ایم.

دلایل ریزش سنگ نمای ساختمان

  1. مقاومت کششی ملات صفر است
  2. نفوذ آب به پشت نما و چرخه های گرم و سرد شدن

۳٫حرکت در ساختمان

  1. هوا زدگی و آلودگی هوا
  2. اشکالات نصب

در صورت بروز هر کدام از موارد بالا و ریزش سنگ نمای ساختمان، برای ترمیم نمای ساختمان باید از پیچ و رولپلاک کردن سنگ نما استفاده کرد.

گروه یکتا راپل متخصص در زمینه ی کار در ارتفاع و خدمات راپل، با بهترین کیفیت در خدمت مردم عزیز استان البرز و شهر کرج و استان تهران می باشد.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *