سنگ نما

سنگ نمای سنداستون یا ماسه سنگ و خصوصیات آن

سنگ نمای سنداستون یا ماسه سنگ و خصوصیات آن

سنداستون یا ماسه سنگ از انواع سنگ‌های رسوبی آهکی است که از کانی‌هایی بسیار کوچک (حدود ۰٫۰۶۲۵ تا ۲ میلی متر) تشکیل شده است. اکثر سنداستون‌ها از کوارتز یا فلداسپات ساخته شده‌اند و به مرور زمان در اثر رسوب کردن مواد معدنی در رودخانه ها یا دریاها و تحت فشار به وجود آمده‌اند. سنداستون‌ها با توجه به ناخالصی‌های موجود در کانی‌ها، رنگ‌های متنوعی دارند اما معمولا در رنگ های قهوه‌ای، برنزه، زرد، قرمز، خاکستری، صورتی، سفید و سیاه دیده می‌شوند. سنگ سند استون بر اساس خاصیت ماسه ای بودن دارای بافتی خشن هستند و به علت وجود کانی های رسی قابلیت صیقل پذیری خوب را ندارند و اغلب بصورت سند استون تیشه ای، بوش همر، چرمی، بادبر و گیوتین فرآوری میگردند. ماسه سنگ ها هر چه قدر دانه بندی ریزی داشته باشند بصورت سنگ سند استون و هر چه قدر دانه بندی درشت تری داشته باشند بصورت سنگ کنگلومروا تشکیل میشوند. سنگ سند استون در محیط های اسیدی مقاوم نیست و جذب آب بالایی دارد و مناسب برای سنگ پله، سنگفرش هال و پذیرایی و سرویس های بهداشتی نیستند. سنگ سند استون مناسب برای نمای ساختمان و دیواره های داخلی ساختمان میباشد. در ضمن سنگ سند استون چسبندگی خوبی با ملات ندارد و به هنگام نصب در نما میبایست از اسکوپ سنگ استفاده نمود.

خصوصیات سنداستون

سنگ نما
سنگ نما

– سنداستون‌ها می‌توانند با توجه به مواد اولیه سازنده آن، دارای بافت نرم یا خشن باشند.

– سنداستون‌ها در برابر یخ زدگی و هوازدگی مقاوم هستند.

– جذب آب در سنداستون به دلیل وجود تخلخل زیاد آن، نسبتا بالا است.

– سنداستون سیلیسی در محیط‌های اسیدی مقاومت خوبی دارد. اما نوع آهکی آن مقاومت کمی در برابر اسید دارد.

– سنداستون مقاومت خمشی بالایی دارد که باعث می شود بتوان با ضخامت کمتری از آن استفاده نمود. در نتیجه سازه در نهایت سبک تر خواهد شد.

گاهی اوقات با وجود استفاده از سنگ های مرغوب در نمای ساختمان، علل دیگری موجب ریزش سنگ ها می شود. در زیر به عناوین دلایل ریزش سنگ نمای ساختمان اشاره کرده ایم.

دلایل ریزش سنگ نمای ساختمان

  1. مقاومت کششی ملات صفر است
  2. نفوذ آب به پشت نما و چرخه های گرم و سرد شدن

۳٫حرکت در ساختمان

  1. هوا زدگی و آلودگی هوا
  2. اشکالات نصب

در صورت بروز هر کدام از موارد بالا و ریزش سنگ نمای ساختمان، برای ترمیم نمای ساختمان باید از پیچ و رولپلاک کردن سنگ نما استفاده کرد.

گروه یکتا راپل در زمینه ی خدمات کار در ارتفاع (خدمات راپل) در خدمت مردم استان البرز و شهر کرج و استان تهران می باشد. هدف ما جلب رضایت مشتریان عزیز می باشد.

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *