جلوگیری از ریزش سنگ نما

جلوگیری از ریزش سنگ نما

هدف از شناخت عوامل موثر در ریزش سنگ های نما پیشگیری از بروز حوادث ناگوار است.براساس گزارشات رسمی نهاد های مختلف مانند آتشنشانی و نیروی انتظامی، در سال افراد زیادی بر اثر ریزش و یا سقوط سنگ از نما دچار حوادث منجر به مرگ می شوند. به بیان دیگر سقوط سنگ سالانه باعث مرگ و زیان مالی یه افراد می شود.طبق گزارشات ارائه شد بیشتر آمار افراد حادثه دیده از خود ساکنین ساختمان بوده که در این میان نرخ مرگ به نسبت موارد دگیر مانند معلولیت بیشتر میباشد.

عوامل موثر در ریزش سنگ های نما

مقاومت کششی بتن

به میزان تنشی که یک جسم از هر طرف تحمل میکند مقاومت کششی می گویند . یا به بیان دیگر نیروی که بر یک سطح وارد و باعث تنش در آن جسم می شود را مقاومت کششی می نامند.مقاومت کششی ملات بتن صفر است و در تقسیم بندی مصالح در سطح  مصالح تردد و شکننده قرار میگیرد و هیچ انعطافی پذیری  نسبت به نیروی کششی وارد شد،ندارد.به بیان دگیر بتن پشت سنگ توان نگهداری سنگ های نما که تحت فشار نیروی کششی ( وزش شدید باد و یا طوفان) هستند را نداشته و بر همین اساس سنگ های نمای ساختمان  از سطح بتن جدا می شوند.

نصب و اجرای نامناسب سنگ های نما

مرحله نصب سنگ از اهمیت بالای برخوردار است.سهل انگاری در مراحل نصب سنگ و اسکوپ، بی دقتی و کم کاری پیمانکار ، عدم مسئولیت پذیر مهندس ناظر در بررسی و نظارت بر مراحل نصب سنگ رابطه مستقیم بر ریزش سنگ های نما دارد.استفاده از مصالح بی کفیت و کم کاری و عدم نظارت بر کار سنگ کار (ریختن  نخاله پشت سنگ و یا ریختن  سیمان خشک  برای جذب آب) نفش بسیار بالای در سقوط سنگ های نمای ساختمان دارد.

هوازدگی

هوازدگی به تغیرات فیزیکی یا شیمیایی و یا زیستی محیطی  که در سنگ ها بدون جا به جای در آنها رخ می دهد هوازدگی گفته میشود.فرایند هوازدگی  بسیار تحت تاثیر محیط و شرایط آب و هوایی یک منطقه می باشد.

نشست ساختمان

مهمترین قسمت هر ساختمان پی آن است.اگر پی ساختمان از عملکرد نامناسبی برخوردار باشد تمام اجزای ساختمان تحت تاثیر قرار می دهد.  نمای ساختمان یکی از قسمت های است که تحت تاثیر مستقیم عملکرد پی می باشد.بر اثرنشست نامتقارن ساختمان و ایجاد حرکت ساختمان انسجام و هماهنگی خود را از دست می دهد.و بر اثر وزن بالا و عدم انعطاف پذیری به مرور زمان سست و در نهایت تخریب می شود.نما های سنگی اولین نقاطی هستند که بر اثرنشست ساختمان سست و انسجام خود را از دست می دهند . بر همین اساس با  کوچکترین نیروی فشاری مانند باد سقوط میکنند.توجه به علائم و نشانه های نشست ساختمان برای پیشگیری از بروز حوادث بسیار مهم است.

حوادث طبیعی

یکی دیگر از عوامل موثر در ریزش سنگ های نما بروز حوادث طبیعی مانند زلزله و طوفان  می باشد.بر اساس آمار مرکز زلزله نگاری کشور روزانه تعداد بسیاری زلزله درکشور رخ می دهد که بر اثر مرور زمان باعث سست شدن سنگ و در نهایت سقوط سنگ های نما می شود.

محکم کردن سنگ نما و محکم سازی سنگ ساختمان

محکم کردن سنگ نما برای انواع سنگ تراورتن و سنگ گرانیت و سنگ مرمر که شل شده و از ملات جدا شده است قابل اجراستو عمل محکم کردن سنگ نما بوسیله پیچ رولپلاک انجام میشود.

تمامی مواردی که در بالا ذکر شد ، باعث ریزش سنگ از نما میشود که حتما باید پیچ رولپلاک نما اجرا شود.

نکته ای که خیلی مهم است اینست که سنگ تراورتن بدلیل داشتن خلل و فرج سیمان را به خود میگیرد

ولی سنگ گرانیت حتما باید اسکوپ شود چون پشت سنگ خلل و فرج ندارد.

عواملی مثل باران هم تاثیر زیادی در سقوط سنگ نما دارد به این صورت که آب باران به پشت سنگ نفوذ میکند

و باعث یخ زدگی میشود و بدین صورت بر اثر منقبض و منبسط شدن سنگ از ملات جدا میشود.

چه موقعی محکم کردن سنگ نما باید اجرا شود؟

معمولا اکثر مشتریان به گمان اینکه حتما باید سنگ از نما سقوط کندو بعد محکم کردن سنگ نما را شروع کنند باعث خوردن خسارت مالی میشوند.

ولی اینطور نیست بعد از گذشت مدت ۳ سال از ساخت ساختمان تمامی سنگها باید پیچ رولپلاک شوند.اصلا مدت سقوط سنگ نما مشخص نیست و ممکن است سنگ نما بعد از ۱ سال بریزد و یا ممکن است تا ۱۰ سالم نریزد.

برای ایمن سازی نمای ساختمانتان و خدمات پیچ رولپلاک نما  با ما تماس بگیرید.

یکتا راپل با دارا بودن برترین تیم اجرایی و مجرب در کنار بهره گرفتن از بروزترین ابزار آلات و متد ها و روش ها جدید بهترین کیفیت را در کنار تعرفه های ارزان برایتان به ارمغان می آورد.

خدمات ما در کدام از شهرهای البرز انجام میگردد؟

دفتر و خدمات ما در شهر کرج یا البرز امروز است که شهرهای هشتگرد – فردیس – شهریار – اندیشه – نظراباد – گوهردشت – مهرشهر – حصارک – خرمدشت – درختی – عظیمیه -و دیگر نقاط کرج انجام میگیرد.در تهران نیز ما خدمات را در تمام شهرهای آن استان انجام میدهیم.

ما در  تهران و کرج  شستشوی نما را نیز بدون داربست انجام میدهیم.

 

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *